A baktériumölő és nyálkaoldó hatóanyagokat tartalmazó lándzsás útifűből készült szirup fogyasztása segíthet a felső légúti megbetegedések kellemetlen tüneteinek csillapításában. Enyhítheti a köhögést, csökkentheti a torokfájást, segíthet a légutak tisztításában.
Mire jó a lándzsás útifű?
A lándzsás útifű (lt. Plantago lanceolata, népies nevén útilapu) egy Európában őshonos, lágyszárú, lándzsa alakú levelekkel rendelkező gyógynövény. A felső légúti megbetegedések tüneteinek kezelésében való hatékonyságát évszázadok óta számon tartja a néphagyomány, jótékony hatása természetes nyálkaoldó, antioxidáns és baktériumölő hatóanyagainak köszönhető. Segítséget nyújthat többek között...
- a köhögési inger csillapításában,
- a letapadt nyák feloldásában,
- a felső légutak gyulladásos tüneteinek enyhítésében,
- a légutak tisztításában.
Fogyaszthatjuk szirup, tea vagy tinktúra formájában.
Lándzsás útifű szirup
Kellemes, édeskés íze miatt a lándzsás útifű szirupot a gyermekek is szeretik. A nem múló köhögés, hörghurut és egyéb légúti panaszok esetén hatékony segítséget nyújthat a lándzsás útifű szirup. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan készíthetünk házilag lándzsás útifű szirupot!
Hozzávalók: A lándzsás útifű szirup elkészítéséhez 2-3 evőkanál szárított útifűlevélre, édesítésként mézre és egy csésze vízre lesz szükségünk. Az útifűlevél és méz 1:1 arányban adagolandó: egy fél csésze gyógynövény esetén egy fél csésze mézzel számoljunk.
Elkészítés: A forrásban lévő vízzel öntsük le a szárított útifű leveleket, majd hagyjuk kihűlni. A leveleket kézzel nyomkodjuk meg, hogy minél több hatóanyagok maradhasson a leszűrt vízben. A leszűrt útifű levet még egyszer forraljuk fel, majd újból hagyjuk kihűlni. Ezután sűrítsük mézzel, folyamatosan keverve, míg a méz teljesen feloldódik és a szirup sűrűvé válik. Az elkészült lándzsafű szirupot még melegen öntsük bele egy steril, sötét színű üvegbe. Tároljuk sötét, száraz, hűvös helyen.
Lándzsás útifű termékeink teljes kínálata >>
Lándzsás útifű tea
A lándzsás útifű teája „belsőleg alkalmazva felső légúti hurutok esetén gyulladáscsökkentő, antibakteriális, köhögéscsillapító. Külsőleg kisebb felületi sebek, rovarcsípések kezelésére, aranyeres bántalmak esetén fürdőkészítésre alkalmazható.” /Prof. Szabó László Gy./ A tea elkészítéséhez egy evőkanál vágott lándzsás útifüvet kb. 1,5 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le, áztassuk kb. 6-7 percig, majd szűrjük le.
Ha szeretnéd tudni, hogyan készíthetsz otthon lándzsás útifű tinktúrát, tekintsd meg blogoldalunkat, ahol számos egyéb hasznos információt tudhatsz meg a lándzsás útifű felhasználásáról!
Gyógynövényekkel a légúti panaszok ellen
A kellemetlen légúti panaszok kezelésére gyógynövények tárháza áll rendelkezésünkre, melyeket érdemes kombináni és teakeverék formájában is fogyasztani. A torokfájás csillapítására alkalmazhatunk kamillát, mezei kakukkfüvet, apróbojtorjánt, mezei zsurlót vagy tüdőfűlevelet. Természetes köhögéscsillapító hatással bír az orvosi ziliz levél, a hársfavirág, a borsmentafű, a cickafark vagy a fehér akácvirág.
Györgytea Tüdőfűleveles teakeverék („A torok barátja”) >>
Jó egészséget kívánunk!