Egy jó nap egy jó reggelivel kezdődik. A tápanyagokban gazdag, napindító étkezés nem csupán eltelít pár órára, hanem értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal látja el szervezetünket, megadja a reggeli löketet, energiával lát el és megelőzheti a napközbeni intenzív vágyat a nassolásra. Ez az írásunk elsősorban azoknak szól, akik az újévben szeretnék az egészségtudatosság jegyében összeállítani étrendjüket, legyen céljuk akár a testsúlycsökkentés, akár „csupán” az egészségesebb életmód. Az alábbiakban olyan étrend-kiegészítőket mutatunk be, melyekkel felturbózhatod a reggeli gyümölcsturmix, joghurt vagy müzlit tápanyagtartalmát.
1. Kollagén por
Miben nyújt segítséget?
Találó illusztráció a kollagén funkciójának definiálásához, ha a szervezet „ragasztójának” nevezzük. Noha a széségápoló étrend-kiegészítőket bemutató reklámok elsősorban a feszes, hidratált arcbőr megőrzésében való fontos szerepét hangsúlyozzák, a kollagén nagymértékben hozzájárul a bőr mellett a kötőszövetek, a csontok, az inak, az ízületek és a porcok rugalmasságának és feszességének megőrzéséhez is. Szervezetünk kollagéntermelését elősegíthetjük többek között a csirke-, marha- és sertéshús, a halfélék, továbbá az antioxidáns hatású vitaminokban (pl. A-, C-, E-vitaminok) gazdag élelmiszerek fogyasztásával (további élelmi forrásokért lásd a cikkajánlót!)
Nagyjából 30 éves kor körül csökkenésnek indul szervezetünk kollagéntermelése, így 30 év felett érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a kollagéntartalmú ételek, esetleg kollagén étrend-kiegészítők fogyasztására. A legjobb természetesen, ha az egészségtudatos étkezés jegyében már fiatalabb életkorban is odafigyelünk erre.
A kollagén étrend-kiegészítők között számos különféle terméket találhatunk: a kollagén kapszula vagy tabletta mellett por vagy ital formájában is hozzájuthatunk az értékes anyaghoz. Ár-érték arányban a legjobb megoldást a kollagén por és italok jelentik.
Hogyan fogyasszuk?
A legtöbb módon felhasználható kollagén étrend-kiegészítők a kollagén porok: hozzáadhatjuk őket - ízesítéstől függően - a reggeli kávénkhoz, gyümölcsturmixhoz, joghurthoz vagy egy tál müzlihez is. A kollagén italokat általában önmagában vagy más italokkal elkeverve érdemes fogyasztani.
2. Spirulina
Miben nyújt segítséget?
Magas tápértékű, édesvízi algából készült étrend-kiegészítő, mely gazdag fehérje-, vitamin- (leginkább A-, B- és K-vitaminok) és ásványianyag-forrás (leginkább vas, szilícium, kalcium és magnézium). Az étrend-kiegészítőkkel foglalkozó írások gyakran illetik a superfood jelzővel. Legjelentősebb egészségvédő tulajdonsága immunmoduláns, gyulladásgátló hatása, ezen kívül segíthet az idegrendszer erősítésében, a bőr és a kötőszövetek rugalmasságának megőrzésében, a csontritkulás megelőzésében és a salaktalanításban.
Hogyan fogyasszuk?
A kollagénhez hasonlóan a spirulina is elérhető tabletta vagy kapszula formájában. Amennyiben porként fogyasztanánk, úgy vízben, gyümölcslében, turmixban elkeverve fogyasszuk. A zöld spirulina jellegzetes, enyhén földes aromával rendelkezik, ízét egyesek „egy marék tó vizének” ízéhez hasonlítják. Ha nem kultiválod a spirulina ízét, a spirulina port keverd el egy zöld smoothie-ban (recept itt), esetleg mixeld édes gyümölcsökkel - mangóval, banánnal vagy ananásszal!