A kékes-zöldes színű mikroalga, a spirulina (Arthrospira platensis) a NASA űrhajósainak étrend-kiegészítőjeként vált először széles körben ismertté. A superfood-ként is ismert fonalas cianobaktérium - mely nevét szálainak spirális jellegéről kapta - alkotóelemeit tekintve igen gazdag tápanyagforrás, egészségvédő tulajdonságait tudományos kutatások is igazolják. Milyen összetevőket tartalmaz? Pontosan miben nyújthat segítséget? Hogyan fogyasszuk a spirulinát? Ezeket a kérdéseket válaszoljuk meg az alábbiakban.
Honnan származik a spirulina?
A spirulina története ismereteink szerint egészen az Azték Birodalomig nyúlik vissza: az aztékok „techuitlatl"-nak nevezték a kékes-zöld mikroalgát, melynek jelentése a kő ürüléke. A spirulina összetételét és egészségvédő mechanizmusát vizsgáló jelentős tudományos kutatások túlnyomó többségben a '40-es évek után születtek, azt követően, hogy a belga származású fizológus*, Pierre Dangeard 1940-ben végzett kutatásaiban említést tett egy, a kanembu törzs által fogyasztott dihe névű pürés ételről - melyről kiderült, hogy spirulinából készítik. A kanembuk az algát a Csád-tó környékén lévő kis tavakból gyűjtötték be.
Az első részletes és átfogó tanulmány a spirulina fiziológiájáról és ideális növekedési körülményeiről az 1970-es években született. A tanulmány volt hivatott elméleti alapot biztosítani a spirulina későbbi nagy mennyiségben történő termesztéséhez.
Milyen összetevők alkotják a spirulinát?
A spirulina 70%-át a fehérjék teszik ki, a kékeszöld alga ezen kívül vitaminokat - különösen B12-vitamint és az A-vitamin provitaminját, béta-karotint -, valamint ásványi anyagokat - legnagyobb mennyiségben vasat - tartalmaz. Nagy mennyiségben tartalmaz továbbá fenolsavakat, tokoferolokat és γ-linolénsavat.
A spirulina nem rendelkezik erős sejthártyával, melynek köszönhetően könnyen emészthető.
100 g spirulina a következő energia- és tápanyagtartalommal rendelkezik:
- Energia: 290 kcal
- Fehérje: 57,5 g
- Zsírok: 7,72 g
- Szénhidrátok: 23,9 g
- Rostok: 3,6 g
- Cukrok: 3,1 g
Vitaminok és ásványi anyagok (nem teljeskörű felsorolás)
- Kálcium: 120 mg
- Vas: 28,5 mg
- Magnézium: 195 mg
- Foszfor: 118 mg
- Kálium: 1360 mg
- Nátrium: 1050 mg
- Mangán: 1,9 mg
- Szelén: 7,2 mg
- C-vitamin: 10,1 mg
- B1-vitamin (tiamin): 2,38 mg
- B2-vitamin (riboflavin): 3,67 mg
- B3-vitamin (niacin): 12,8 mg
- B5-vitamin (pantoténsav): 3,48 mg
- Béta-karotin: 342 µg
- A-vitamin: 570 NE
- K-vitamin: 25,5 µg
Milyen egészségvédő hatásokkal bír a spirulina?
A spirulina legfontosabb, jelenleg ismert egészségvédő hatásai immunmoduláns és gyulladásgátló tulajdonságai. A spirulina képes szabályozni az immunfunkciókat, így többek között hatásos segítségnek bizonyul az allergiás nátha kezelésében, a kellemetlen tünetek enyhítésében, legyen szó akár porról, pollenről vagy állati szőrről. Tápanyagokban gazdag alkotóelemeinek köszönhetően segítséget nyújthat az immunrendszer erősítésében.
Mit ígérnek még az étrend-kiegészítők? Lássuk: a spirulina további jótékony hatásai lehetnek a bőr és a kötőszövetek rugalmasságának megőrzése, a körömerősség megőrzése és a sejtépítés, segítséget nyújthat továbbá az idegrender erősítésében. Hozzájárulhat a salaktalanításhoz és a nehézfémek kiválasztásához, elősegítheti a vérképzést - ami különösen nagy segítséget jelenthet vérszegénység esetén - és javíthatja a sejtanyagcserét.
Mire figyeljünk oda a spirulina fogyasztásakor?
Annak érdekében, hogy szervezetünk megfelelően hasznosíthassa a spirulinát, növeljük a bevitt folyadék mennyiségét.
A dohányzók és az azbeszttel dolgozók számára a béta-karotin étrend-kiegészítőként történő fogyasztása nem ajánlott.
+ Hogy a spirulina keserű ízével való szembesülés ne vegye el kedvünket az egyébként hatékony étrend-kiegészítő fogyasztásától, a spirulina port keverjük joghurtba, turmixba vagy smoothie-ba, így javítva az ízélményt! :)
Spirulina étrend-kiegészítők
A cikk végén összegyűjtöttük a vásárlóink körében legnépszerűbb, általunk forgalmazott spirulina-terméket. A listában megtalálhatóak spirulina tabletták és spirulina porok is, a termékleírásokban pedig minden információt megtalálhatunk arra vonatkozólag, az egyes terméket milyen mennyiségben célszerű fogyasztani. Ha szeretnéd átböngészni teljes spirulina-kínálatunkat, kattints erre a linkre!
Jó egészséget kívánunk! :)
Források:
Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications (P. D. Karkos ,S. C. Leong, C. D. Karkos, N. Sivaji, D. A. Assimakopoulos)
Seaweed, spirulina, dried (tápanyag-táblázat, FoodData Central)