A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD) egy átmeneti, néhány hónapon át tartó hangulatzavar. Leggyakrabban az őszi és téli hónapokban jelentkezik, ekkor ugyanis jóval kevesebb napfény éri szervezetünket: a nappalok rövidebbek, a hőmérséklet csökkenése miatt pedig jellemzően kevesebb időt töltünk a szabadban.
Mi is az a szezonális depresszió?
A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD) egy átmeneti, néhány hónapon át tartó hangulatzavar. Általában az őszi és a téli hónapokban jelentkezik, ekkor ugyanis jóval kevesebb napfény éri szervezetünket - a nappalok rövidebbek, a hőmérséklet csökkenése miatt pedig jellemzően kevesebb időt töltünk a szabadban.
A szezonális depresszió leggyakoribb tünetei a fáradtság, a kedvetlenség, az alacsony energiaszint, valamint az alvási és étkezési szokások változása. Bár a tünetek általában kevésbé súlyosak, mint a depresszió esetében, a szezonális depressziót sem szabad félvállról venni: jelentős érzelmi megterhelést jelent, ezért odafigyelést igényel mind az érintett, mind az őt körülvevők részéről.
A D-vitamin szerepe a jó közérzet fenntartásában
A D-vitamin egyik kulcsfontosságú szerepe a jó közérzet támogatása. Számos kutatás kimutatta, hogy a D-vitamin hiánya összefüggésbe hozható a depresszióval és más hangulati zavarokkal, beleértve a szezonális depressziót is. Segít a szerotonin, azaz a jó hangulatért felelős neurotranszmitter szintjének szabályozásában, rendszeres napi bevitelének biztosításával tehát hozzájárulhatunk az általános közérzet javulásához és a depresszió tüneteinek enyhítéséhez.
Az októbertől áprilisig tartó időszakban kevesebb napfényhez jut szervezetünk, ezekben a hónapokban ezért általános, mindenkire érvényes ajánlás a D-vitamin mesterséges úton történő pótlása - szezonális depresszió esetén azonban még inkább indokolt valamilyen D-vitamin étrend-kiegészítő fogyasztása.
További fontos tápanyagok a szezonális depresszió kezelésére
A D-vitamin mellett számos egyéb, fontos tápanyag játszik szerepet a jó közérzet és a mentális egészség fenntartásában (a felsorolás nem teljeskörű)[1]. A magnézium elősegíti az idegrendszer megfelelő működését, hozzájárul a stressz csökkentéséhez és elősegíti a relaxációt. A B6-vitamin hozzájárul a stressz oldásához, hiánya az immunrendszer gyengüléséhez és depressziós tünetekhez vezethet. A magnéziumot és a B6-vitamint érdemes együttesen fogyasztani, így érvényesülhet a két tápanyag szinergikus, egymást erősítő hatása.
Termékajánló: BioCo Szerves magnézium + B6 tabletta (Megapack)
A B12-vitamin számos olyan tápanyag szintetizálásban vesz részt, melyek hozzájárulnak az egészséges agyi működés fenntartásához. Hiánya fáradtsághoz, lelassult gondolkodáshoz és depresszióhoz vezethet. A cink szervezetünk szinte minden sejtjében megtalálható, fontos szerepet tölt be az immunrendszer védekezőképességének fenntartásában és a hormonális egyensúly megőrzésében, emellett hozzájárul a depresszió tüneteinek enyhítéséhez.
Az omega-3 zsírsavak javítják az agy szerkezeti integritását és elősegítik az idegsejtek közötti kommunikációt, ezáltal hozzájárulnak a hangulat stabilizálásához és a depresszió tüneteinek enyhítéséhez.
Termékajánló: GAL Omega-3 Eco lágyzselatin kapszula
Hangulatjavító gyógynövények
A növények gyógyászati célú felhasználása többezer éves hagyományra tekint vissza. A természet kincsestára számos olyan növényfélét rejt, melyek értékes hatóanyagaik révén hozzájárulhatnak a belső egyensúly fenntartásához. Lássunk néhány példát!
A levendula nyugtatja az idegeket, javítja a hangulatot és megkönnyíti az elalvást. A komló enyhíti a stresszt és hozzájárul a relaxációhoz. A golgotavirág természetes antidepresszáns hatással bír, csökkenti a feszültséget és a depresszió tüneteit. A citromfű oldja a feszültséget és javítja a hangulatot, segít a könnyebb álomba merülésben. A macskagyökér nyugtató és altató hatással rendelkezik, segít az alvásproblémák kezelésében és a szezonális depresszió tüneteinek enyhítésében.
A kellemes illatú gyógynövények, például a levendula, a golgotavirág vagy a citromfű olaját a fürdővízhez hozzáadva kellemes, relaxáló fürdőzésben lehet részünk, az illóolajokat továbbá párologtatóba cseppentve is alkalmazhatjuk. A komlót és a macskagyökeret teaként vagy étrend-kiegészítő tablettaként/kapszula formájában fogyasszuk.
Termékajánló: Györgytea Citromfűlevél 50g
[1]: Dietary Nutrient Deficiencies and Risk of Depression - Institute of Health Sciences, College of Medical Sciences, University of Rzeszow, Poland [link]
Tévhitek és stigmák - Ne félj segítséget kérni!
"Ez csak egy kis rosszkedv, majd elmúlik magától."
"Mások is ugyanezt tapasztalják és simán túljutnak rajta, nekem is meg kell tudnom oldanom egyedül."
"Csak a súlyos depresszióhoz kell szakember."
A fenti gondolatok/tévhitek gyakran megfogalmazódnak azokban, akik szezonális depresszióval küzdenek, mielőtt szakemberhez fordulnának. Valószínűleg ugyanezen gondolatok tartják vissza azokat is, akik bár érzik a segítségkérés szükségességét, még nem merték meglépni ezt a fontos lépést. Pedig a szezonális depresszió valódi probléma: nem a képzelet szüleménye, nem a gyengeség jele, s nem a "túl sok szabadidővel rendelkezők kiváltsága". Bár a hideg időjárás és a nappalok rövidülése a legtöbb emberre hatással van és levertséget okozhat, a szezonális depresszió okozta tünetek súlyosabbak és tartósabbak.
Ha tehát úgy érzed, jót tenne egy beszélgetés, s szívesen megosztanád érzéseidet egy szakemberrel, bátran kérj segítséget! Minél hamarabb léped meg ezt a lépést, annál hamarabb kezdheted el a közös munkát egy szakemberrel, melynek során kialakíthatod a negatív érzések és megélések kezeléséhez szükséges megoldáskészletet.
Kitől kérjek segítséget?
Amennyiben szezonális depresszió tüneteit tapasztalod, fordulj klinikai szakpszichológushoz, pszichiáterhez vagy terapeutához. Ezek a szakemberek segítenek a diagnózis felállításában és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában. Ne feledd, nem vagy egyedül és a segítség elérhető távolságban van! ❤️