Az ashwagandha segítséget nyújthat a stressz csökkentésében, az alvásproblémák kezelésében és a pihentető éjszakai alvás elérésében. Bioaktív hatóanyagai révén elősegíti továbbá a depresszió tüneteinek enyhítését, a fizikai és mentális teljesítmény fokozását és még az izomerőre is hatással van!
Téli cseresznye, álombogyó, indiai ginzeng
A withania somnifera, melyet ashwagandha, indiai ginzeng, álombogyó és téli cseresznye néven is ismerünk (a cikk további részében a gyógynövényre ashwagandhaként hivatkozunk) egy örökzöld cserje, mely Indiában, Kelet-Ázsiában és Afrika egyes részein őshonos. Az ashwagandhát évszázadok óta alkalmazzák adaptogén gyógynövényként a hagyományos indiai gyógyászatban.
Az adaptogének fogalmát a következő módon definiálhatjuk: olyan összetevők és termékek, melyek általánosan növelik szervezetünk ellenálló- és alkalmazkodóképességét a biológiai, kémiai és fizikai stresszorokkal szemben.
Az ashwagandha fitokemikáliákban gazdag gyógynövény: withanolidokat (szteroid laktonok) és alkaloidokat tartalmaz. Ezek a bioaktív hatóanyagok nagymértékben felelősek az ashwagandha jótékony, egészségvédő hatásaiért. Étrend-kiegészítőként történő alkalmazását stressz és szorongás, alvási problémák, férfi termékenységi problémák kezelésére, valamint a fizikai teljesítmény fokozására javasolják. Az alábbiakban részletesen is kitérünk az ashwagandha egészségvédő tulajdonságaira, előbb azonba tekintsük át röviden az ashwagandha tápértéktartalmát, külső tulajdonságait és természetes élőhelyét.
Termékajánló: GAL Sensoril Ashwagandha kapszula 60 db >>
Ashwagandha-kisokos: Hasznos infók, adatok
Az ashwagandha egy kisméretű cserje: magassága 35 és 75 cm között mozog, ágai egy központi szárból sugárirányban nyúlnak ki (lásd: 1. kép). Tompazöld, elliptikus alakú levelei általában a 10-12 cm hosszúságig nőnek. Kicsiny, harangalakú virágaiból érett, narancsvörös gyümölcs jön lérte.
Az ashwagandhát hagyományosan India száraz területein, Nepálban, továbbá Srí Lanka, Kína és Yemen területein termesztik. A növény a száraz, köves, napsütötte talajt részesíti előnyben, kora tavasszal magról, késő tavasszal zölddugványról szaporítható.
100 g ashwagandha por tápértékadatai a következők (forrás):
- Energia: 400 kcal
- Szénhidrát: 66,7 g
- - ebből cukrok: 0 g
- Teljes zsírtartalom: 33,3 g
- - ebből telített zsírsavak: 0 g
- Rostok: 33,3 g
Az ashwagandha egészségvédő hatásai
❀ 1. Segíthet a stressztűrő képesség fokozásában
Az ashwagandhát évszázadok óta alkalmazzák a stressz csökkentésére és a stresszel szemben való tolerancia fokozására. A néphagyomány szerint hatékony segítséget nyújt a szervezetet ért fizikai és mentális stressz kezelésében, egyes kutatások szerint pedig csökkentheti a stresszhormon néven is ismert kortizol szintjét.
Rendezheti a stressz következtében létrejövő vérnyomás-, pulzus- és vércukorszint-elváltozásokat.
❀ 2. Enyhítheti a depresszió tüneteit
Az értékes hatóanyagokban gazdag gyógynövény hozzájárulhat az általános érzelmi egészség javításához és természetes nyugtató hatással bír. Javíthatja a hangulatállapotot. E tulajdonságok, s az előző bekezdésekben említett stressz-toleranciát növelő tulajdonságával az ashwagandha hozzájárulhat a depresszió tüneteinek enyhítéséhez.
❀ 3. Javíthatja az alvásminőséget
Értékes, bioaktív hatóanyagai révén az ashwagandha segítségünkre lehet álmatlanság vagy a gyakori éjszakai ébredések, javíthatja az alvásminőséget.
❀ 4. Elősegítheti a pihentetőbb éjszakai alvást
Energiafokozó hatása révén az ashwagandha segítséget nyújthat fiziaki gyengeség vagy krónikus fáradtság esetén, jótékony hatásai révén az ashwagandha javíthatja életminőségünket.
❀ 5. Növelheti a mentális teljesítményt
Egyes kutatások szerint az ashwagandha segíthet a memória és a mentális teljesítmény javításában, a kognitív funkciók támogatásában. Az ashwagandha nem csupán fizikai jóllétünkhöz járul hozzá, hanem mentális egézségünket is ápolhatja.
❀ 6. Erősítheti a csontokat és az izmokat
Az ashwagandha hozzájárulhat a izomerősség védelméhez, az izomerő növekedéséhez és a jobb állóképességhez. Növelheti az izomtömeget.
Cikkajánló: Hogyan alkalmazzuk az ashwagandha port? >>
Az ashwagandha lehetséges mellékhatásai
Mint sok más gyógynövény, az ashwagandha fogyasztása esetén is számolnunk kell potenciális mellékhatásokkal. A gyógynövény fogyasztása esetén tünetként felmerülhetnek az álmosság, a gyomorpanaszok, a hasmenés és a hányás. Ugyan statisztikailag a fogyasztók kis részénél figyelhető meg, az ashwagandha étrend-kiegészítők alkalmazása összefüggésbe hozható a májproblémák kialakulásával.
Kiknek nem ajánlott az ashwagandha fogyasztása?
Az ashwagandha étrend-kiegészítők alkalmazása egyes életszakaszokban, illetve egyes egészségügyi állapotok esetén nem ajánlott. Röviden összegezzük, mikor nem ajánlott az ashwagandha fogyasztása:
- Várandósság és szoptatás idején.
- Autoimmun vagy pajzsmirigy betegségek esetén.
- Műtét előtt állók számára.
- Bizonyos gyógyszerek szedésével egyidejűleg nem ajánlott az ashwagandha fogyasztása. Ezek a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a pajzsmirigy problémák kezelésére felírt gyógyszerek, továbbá a nyugtatók, immunoszupresszánsok és a görcsoldók. Ha ezen gyógyszerek mellett ashwagandhát szeretnél alkalmazni, először is mindenképp konzultálj kezelőorvosoddal!
- Az ashwagandha növelheti a tesztoszteron szintjét, ezért hormonérzékeny prosztatarák esetén fogyasztása nem ajánlott!
Az ashwagandha gyermeki szervezetre gyakorolt hatásáról még nem készült elegendő tanulmány, így fogyasztása gyermekek számára általánosan nem ajánlott.
Ashwagandha étrend-kiegészítők
Webáruházunk kínálatában ashwagandha étrend-kiegészítők széles választékából válogathatsz. Böngészd át az ashwagandha porokat, kapszulákat és tablettákat tartalmazó kínálatunkat!