Az ínycsiklandó fogásokkal megrakott, karácsonyi asztal mellett ülve a mértékletesség elvének betartása nem könnyű feladat. Bizonyára mindannyiunkkal megesett már, hogy az ünnepi vacsorák, ebédek (reggelik, tízóraik, uzsonnák...) során a tervezettnél jóval többet fogyasztottunk, később pedig hasfájással, székrekedéssel, gyomorrontással küszködtünk. Most megosztunk néhány tippet, melyek hasznunkra lehetnek a karácsonyi gyomorrontás megelőzésére és kezelésére.
1. Figyeljünk a fehérje- és rostbevitelre!
A rostok és fehérjék fontos szerepet töltenek be az egészséges emésztés fenntartásában. A rostok elősegítik a bélflóra egészségének megőrzését, a táplálék optimális felszívódását és a széklet rendszeres kiválasztását. A fehérjék hozzájárulnak az emésztési folyamatokhoz szükséges enzimek előállításához. Az emésztési problémák elkerülésének érdekében ezért az ünnepi időszak alatt is figyeljünk oda a tápanyagarányra, s tányérunkon a szénhidrátok mellett a fehérje- és rostdús ételeknek is hagyjunk helyet.
2. Fogyasszunk elegendő folyadékot!
Az elegendő folyadékbevitel - különösen a tiszta víz - kulcsfontosságú szerepet tölt be az emésztési folyamatok működésében: a víz hozzájárul az emésztőenzimek megfelelő működéséhez, a rostok felduzzadásához és a tápanyagok optimális felszívódához, s elősegíti a bélmozgást.
Kerüljük a túl sok szénsavas ital fogyasztását, azok ugyanis fokozzák a gyomorsavtermelést, puffadáshoz és egyéb emésztőrendszeri problémákhoz vezethetnek.
3. Gyógyteákkal az emésztési bántalmak ellen
A gyógyteák hatékony segítséget nyújthatnak az emésztési panaszok kezelésében, legyen szó gyomorégésről, puffadásról, székrekedésről vagy hasmenésről.
A kamilla virágzat kiváló görcsoldó, gyulladáscsökkentő és gyomorerősítő hatással rendelkezik, segítséget nyújthat a puffadás csökkentésében és az epe ürítésében. A citromfű görcsoldó és puffadáscsökkentő hatással bír, kiválóan alkalmazható ideges gyomor- és bélpanaszok esetén. Antibakteriális és antivirális hatóanyagai révén gátolja a vírusok szaporodását.
A gyömbér természetes gyomorerősítő, serkenti a gyomorsav elválasztást, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatással bír. Enyhíti a puffadást, csillapítja a hányingert és az émelygést, ezen kívül kiváló immunerősítő.
4. Tippek méregtelenítéshez
Túlevés esetén érdemes beiktatni néhány nap „méregtelenítést”. Ezidő alatt csökkentsük a cukorbevitelt, fogyasszunk sok vizet, zöld teát, gyógyteákat és fogyasszunk könnyű, a gyomrot nem túlzottan megterhelő, rostdús ételeket. A testmozgás fokozza az emésztés hatékonyságát és a vérkeringést, ha teheted, szakíts időt egy kellemes, kinti sétára, s egy időre kapcsolódj ki a pörgésből!