A D-vitamin az új C-vitamin – szokás mondani manapság. Napjainkban már a közegészségügy is elismeri a D3-vitamin fontosságát, megemelték az ajánlott napi dózist és a megengedett maximumot is, illetve hivatalosan is elfogadottá vált, hogy a D vitamin segíthet a járvány elleni védekezésben, a nemzetközi tudományos médiában már elismert hatóanyag. Ha optimális szinten van a vér D3-vitamin szintje, akkor jelentősen csökken a leggyakoribb betegségekre való kockázat, az immunrendszerünk erős lesz, az influenza és a megfázás esélye radikálisan csökken, ha el is kaptuk, sokkal gyorsabb felépülésre számíthatunk, lényegesen enyhébb tünetekkel. A D3-vitamin különösen a téli időszakban nagyon fontos. 1,2
D-vitamin alapok
A D vitamin (cholecalciferol) valójában nem egy vitamin, hanem egy prohormon (hormonszerű előanyag) és vitamincsoport, mely az emberi szervezetben a napsütés hatására szintetizálódik.
Ha D-vitaminról beszélünk, valójában két vegyületet kell megemlítenünk, a D2 és D3-vitaminokat, melyek kissé különböző kémiai szerkezettel rendelkeznek. Az ergokalciferolnak nevezett D2-t gombákkal állíttatják elő, ha szupplementációról van szó, ez nem a legmegfelelőbb forma, ugyanis a D2-vitamin szedésének pozitív hatásait nem igazolják vizsgálatok, hiába alakul át egy része D3-vitaminná. A D3-vitamin (kolekalciferol) viszont az a forma, amely a napfénynek kitett bőrünkben is keletkezik, ez a forma hatásosabb és sokkal stabilabb, mint a D2-vitamin.3
A D-vitamin jelentős szerepet játszik a kalcium háztartásban és a csontok mineralizációjában, továbbá esszenciális az egészséges csont-, izom-, ideg-, immunrendszer működéséhez is.
A D-vitamin hiánya jelentős rizikófaktor több súlyos betegség kialakulásában pl – autoimmun betegségek, fertőző betegségek, izomsorvadás, izomfájdalmak, magas vérnyomás, az agyműködés zavarai, szív és érrendszeri betegségek, stb. Összességében magasabb a halálozási arány a D vitamin hiánnyal küszködő lakosság között.4,5,6
D-vitamin szupplementáció
A D-vitamin az egyik – ha nem az első – legfontosabb, amit pótolni szükséges mindenkinek az egészsége megőrzése érdekében, gyakorlatilag elmondható, hogy mindenki hiányban szenved. Manapság a napsugarak által kevesen jutunk a kívánt mennyiséghez, hiszen ehhez akkor kéne napoznunk, amikor a legerősebb az UVB sugárzás, ugyanakkor nagyon fontos, hogy csak addig, amíg nem égünk le, mindezt többnyire fedetlen testtel (fürdőruhában), fényvédők nélkül, legalább napi 15-20 percnyi időtartamban kéne kivitelezni. Nem egyszerű feladat, igaz? Tovább nehezíti az ügyet, hogy azon túl, hogy a napvédő krémek is akadályozzák a D-vitamin szintézist, a meleg víz és a szappan is kimoshatja a bőrből a már megtermelődött D-vitamint még a beszívódás előtt.
A D-vitamint túladagolni nagyon nehéz, különösen, ha megfelelően kombináljuk az egyéb vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Azonban ha valaki mégis tart ettől, ma már a legtöbb laborban igen olcsón elérhető vizsgálat, hogy vérből megmérik az ember D3-vitamin (hivatalosan: 25-hidroxi-kolekalciferol) szintjét, melynek ideális értéke 40 és 70 nanogramm/ml, vagy 100 és 175 nanomol/liter között van.
Mivel kombináljam?
A kalcium szupplementációja manapság hatalmas viták kereszttüzében áll, azonban ha valaki egészségügyi kondíciója mégis megköveteli az étrend-kiegészítők használatát, érdemes D3-, K1- és K2-vitaminokkal kiegészítve fogyasztani, ugyanis ahhoz, hogy a kalcium a bélből a véráramba juthasson D-vitamin szükséges, azonban a cél a csontokhoz való eljutás lenne, amiért pedig a K-vitamin felelős. A K-vitamin segíti továbbá a D3-vitamin bélből történő felszívódását is. Ezzel - visszautalva a fenti állításra - a D-vitamin túladagolás esetleges következményét (túl magas kalciumszint a vérben) is kiküszöbölhetjük.
Szükséges megemlíteni, hogy a magnézium is fontos katalizátora a D-vitaminnak, ugyanis a magnézium aktiválja a sejtszintű enzimműködést, melyre a D-vitamint metabolizáló enzimeknek is szükségük van. Az alacsony magnéziumszint igazoltan megváltoztathatja, csökkentheti a D-vitamin aktív formájának az előállítását. Szerepet játszik a D-vitaminnak az immunrendszerre gyakorolt hatásában is, illetve a csontokra gyakorolt jótékony hatásait is segíti. 7,8,9,10,11
Habár az A-vitamin antagonistája a D-vitaminnak, kis mennyiségben segíti a hatását. Ezt azonban csak akkor szükséges pótolni, ha nem eszünk húsokat, belsőségeket, tojássárgáját, ugyanis ezekkel könnyen fedezhetjük szükségletünket, ugyanakkor könnyű túladagolni. A sárgarépában, sütőtökben jelen lévő béta-karotinnal is számolhatunk.
Ha ezeket kombinálva szedjük, akkor a nagy dózisú D3-vitamin nem okozhat problémát, sőt, még jobban érvényesülnek az előnyös hatásai.
Mennyit és mikor érdemes fogyasztani?
Mivel zsíroldékony vitaminról beszélünk, érdemes étkezés közben elfogyasztani, vagy olyan terméket választani, amelyben eleve valamilyen olajban vagy zsírban oldva szerepel a D-vitamin, legyen ez csepp vagy kapszula. Fontos, hogyha cseppet használunk, ne italba keverjük, ugyanis a vizes bázis taszítja az olajos formátumot, könnyen kitapadhat a pohár szélére, így kárba veszhet egy része. Inkább érdemes ételre, vagy közvetlenül a szájba cseppenteni, nincs kellemetlen íze, teljesen semleges. Amikor nem napozunk, az általánosan javasolható mennyiség 5000-10000 NE D3-vitamin, illetve már 4000 NE is elég lehet, amennyiben a K1, K2 és a magnézium bevitelünk is megfelelő. Akut fertőzések esetén a napi ajánlott mennyiség akár többszöröse is lehet a fent leírtaknak. Néha érdemes ellenőrizni a D3-vitamin szintjét a vérben, és ha magasabb, akkor csökkenteni, ha alacsonyabb, akkor növelni a bevitelünket.
Referenciák:
- https://www.researchgate.net/publication/343473440_Vitamin_D3_and_K2_and_their_potential_contribution_to_reducing_the_COVID-19_mortality_rate
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S120197122030624X
- Houghton LA and Vieth R. (2006). The case against ergocalciferol (vitamin D 2 ) as a vitamin supplement. American Journal of Clinical Nutrition 84(4):694-697.
- Buell et al. (2009). Vitamin D Is Associated With Cognitive Function in Elders Receiving Home Health Services. Journal of Gerontology 664:888-895.
- Holick MF. (2004). Sunlight and vitamin D for bone health and prevention of autoimmune diseases, cancers, and cardiovascular disease. American Journal of Clinical Nutrition 80(6 Suppl):1678S-1688S.
- Giovannucci E et al. (2006). Prospective study of predictors of vitamin D status and cancer incidence and mortality in men. Journal of the National Cancer Institute 98(7):451-459.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324022#The-link-between-magnesium-and-vitamin-D
- McCoy, H. Kenney, M. A. Interactions between magnesium and vitamin D: possible implications in the immune system. Magnes Res. 1996 Oct; 9 (3): 185-203.
- Risco, F. Traba, M. L. Bone specific binding sites for 1,25(OH)2D3 in magnesium deficiency. J Physiol Biochem. 2004 Sep; 60 (3): 199-203.
- Risco, F. Traba, M. L. de la Piedra, C. Possible alterations of the in vivo 1,25(OH)2D3 synthesis and its tissue distribution in magnesium-deficient rats. Magnes Res. 1995 Mar; 8 (1): 27-35.
- Seelig, M.S. Magnesium Deficiency in the Pathogenesis of Disease. Early Roots of Cardiovascular, Skeletal, and Renal Abnormalities. Plenum Medical Book Company. 1980; New York and London
további referenciák:
- https://www.vitamindsociety.org/
- https://examine.com/search/?q=vitamin+d
- https://www.instagram.com/vitamindcouncil/