Az év első heteiben sokan tapasztalnak fáradtságot és motivációhiányt, melynek hátterében számos tényező állhat. Az őszi-téli hónapokban gyakori a D-vitamin hiány, mely nem csak az immunrendszer működésére van hatással, de a hangulatot és az energiaszintet is befolyásolja. Az ünnepi időszakban sokan tapasztalják meg a cirkadián ritmus felborulását, ami megnehezíti a hétköznapokba való visszatérést. A téli hónapokban pedig jellemzően jóval kevesebb időt töltünk a szabadban végzett testmozgással, ami szintén hozzájárul a fáradtságérzet és motivációhiány kialakulásához. Ezeket a tényezőket figyelembe véve érthető, hogy az év első hetei sokak számára kifejezetten megterhelőek lehetnek. Jó hír azonban, hogy számos természetes módszer áll rendelkezésünkre, amelyek hozzájárulhatnak a fizikai és mentális kimerültség enyhítéséhez, s új lendületet adhatnak a mindennapokhoz.
1. Törekedjünk a jó étkezési szokásokra!
Az egészséges étrend kulcsfontosságú szereppel bír a megfelelő fizikai és szellemi állapot fenntartásában. Az év eleji hetekben törekedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozási szokásokhoz való visszatérésre, előnyben részesítve az alacsony glikémiás index-szel rendelkező ételeket (teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, diófélék), melyek stabil vércukorszintet biztosítanak és a fehérjéket (sovány húsok, tojás, hal, hüvelyesek), melyek hosszan tartó energiát nyújtanak. Ne feledkezzünk meg a friss zöldségekről és gyümölcsökről sem, melyek tele vannak antioxidánsokkal és vitaminokkal.
A fentiek betartása érthető módon kihívást jelenthet, ha az ember fáradt, lehangolt és energiahiánnyal küzd. Egy nehéz napon nagyobb eséllyel nyúlunk a gyors energialöketet biztosító, magas cukor- és szénhidráttartalmú ételek felé - ez azonban hosszú távon azért nem szerencsés, mert ezek az élelmiszerek a gyors vércukorszint-emelkedést követően hirtelen zuhanást idéznek elő, ami tovább ronthatja a hangulatot és az energiahiányt.
Írásunk célja azonban nem az, hogy nyomasztó elvárásokat támasszon azokkal szemben, akik már alapvetően nem érzik magukat a helyzet magaslatán. Éppen ellenkezőleg, bátorítani szeretnénk őket a helyes étkezési szokások kialakítására, melyek nem a negatív érzetet keltő „tilos” és „kell” fogalmakon, hanem a következetes és tudatos egészségmegőrzés szándékán alapulnak. Haladjunk kis lépésekben, és ne a tökéletességre, hanem a fokozatosságra törekedjünk. Például, ha ma egy tál friss gyümölcsöt választunk a csokoládé helyett vagy egy bögre gyógyteát a kóla helyett, már tettünk egy lépést az egészséges étrend irányába. A jó szokások egy-egy jó döntés sorozatos meghozatalán alakíthatók ki.
2. Ha több energiára van szükség - mozogjunk!
A testmozgás az egyik legjobb mód az energia és a jó hangulat fenntartására - s valószínűleg az utolsó dolog, amihez fáradtan és lehangoltan kedvünk van. Paradox módon azonban minél kevésbé van kedvünk ahhoz, hogy felkeljünk és mozogjunk egy kicsit, annál nagyobb szükségünk van rá. A mozgás felfrissít, segít a mentális tisztaság megőrzésében, enyhíti a stresszt és növeli a boldogsághormonok szintjét. Már 20-30 perc séta vagy könnyedk ocogás is érezhető különbséget hozhat a közérzetünkben. A késő délután végzett sporttevékenység segít a koraesti fáradtság enyhítésében és javítja az éjszakai pihenést.
A kis lépésekben való fejlődés ebben az esetben is érvényes: kezdhetjük egy kisebb kinti sétával vagy a szobában való tornázással. Ha ülőmunkát végzünk, időnként álljunk fel, mozgassuk át a testünket és végezzünk néhány nyújtógyakorlatot. Ha megtapasztaljuk a mozgás pozitív hatásait, egy idő után nem kötelezettségként tekintünk rá, hanem várni fogjuk a lehetőséget, hogy átmozgathassuk tagjainkat és felfrissülhessünk.
3. Figyeljünk a vízpótlásra a hideg napokon is!
A hideg időjárás eltompíthatja szomjúságérzetünket, a megfelelő folyadékbevitel azonban a téli hónapokban is elengedhetetlen. Már az enyhe dehidratáció is okozhat fáradtságot, koncentrációs problémákat és levertséget. Törekedjünk naponta legalább két liter víz elfogyasztására tiszta víz, gyógyteák és 100%-os, cukrozatlan gyümölcs- és zöldséglevek formájában. Fontos, hogy a folyadékpótlást egyenletesen osszuk el a nap folyamán, és ne csak akkor igyunk, amikor már szomjasak vagyunk. A forró teák, például a gyömbértea, vagy a citromos-mézes tea, nemcsak hidratálnak, hanem kellemesen át is melegítik a testet a hideg napokon.
Kerüljük a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztást, ezek ugyanis dehidratációhoz vezetnek. Ha nehézséget okoz a megfelelő mennyiségű víz elfogyasztása, használjunk emlékeztetőt, vagy tartsunk magunknál egy üveg vizet, melyet napközben könnyedén elérhetünk.
4. Alakítsunk ki egy alvási rutint!
A téli időszakban az alvás különösen fontos a fizikai és mentális regenerációhoz. Az alvásminőség javítása érdekében alakítsunk ki egy alvási rutint, s feküdjünk le minden nap körülbelül ugyanabban az időben. A lefekvést megelőző órákban kerüljük a nehéz ételek, valamint a koffein fogyasztását. Kapcsoljuk le az erős fényeket, a fénynek való kitettség hatással van a cirkadián ritmusra, emellett kerüljük a képernyők kék fényét.
Az elalvást elősegíthetjük nyugtató, alvássegítő gyógyteák vagy étrend-kiegészítők fogyasztásával is. Jó választás a macskagyökér, a levendula, a citromfű, a rózsagyökér, vagy például a kamilla.
Ezek az egyszerű, mégis hatékony módszerek segíthetnek a fáradtság leküzdésében, és megalapozzák a kiegyensúlyozott, energikus évkezdést. Ha ezeket a szokásokat beépítjük a mindennapjainkba, a téli hónapok is könnyebben átvészelhetők. Ha azonban a fáradtság nem múlik, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárjunk egy esetleges egészségügyi problémát!