A maglisztek magas tápanyagtartalommal rendelkező, sokoldalúan felhasználható élelmiszer-alapanyagok. Természetes módon gluténmentes, funkcionális élelmiszerek, melyek alkalmazásával nem csupán különlegesebbé tehetjük ételeink ízvilágát, de egészségünket is támogathatjuk.
Alapvető tudnivalók a maglisztekről
1. A maglisztek nem a hagyományos értelemben vett lisztek közé tartoznak.
A hagyományos liszteket az adott növény (például búza, tönkölybúza) magjának őrlésével állítják elő. Ezzel szemben a magliszt a növénymag zsírtalanítását követően létrejött szárazanyag-maradvány, vagyis az olajsajtolás mellékterméke.
2. Jelentős tápanyagtartalommal rendelkeznek.
Tápanyagtartalmát illetően a magliszt egy igen értékes alapanyag, vitaminok, ásványi anyagok, rostok és fehérjék kiváló forrása. Amennyiben egy adott növénymag tápanyagaihoz a lehető legmagasabb arányban szeretnél hozzájutni, válaszd a belőle készült maglisztet, mely a magolajnál is jobb tápanyag-összetétellel rendelkezik!
3. A magliszteket sütéshez és főzéshez egyaránt felhasználhatjuk.
A maglisztek sokoldalúan felhasználható élelmiszer-alapanyagok. Segítségükkel részben vagy egészben helyettesíthetjük a búzalisztet kenyérfélék és sütemények elkészítése során, egy-két teáskanál magliszt hozzáadásával pedig gazdagíthatjuk a turmix, joghurt vagy kefír tápanyagtartalmát. Egyes maglisztek, például a máriatövis magliszt remekül illenek a salátaöntetekhez, az antioxidánsokban gazdag csipkebogyó és a szőlőmagliszt pedig jól passzolnak a zabkásához. Ha palacsintát szeretnénk készíteni, a csipkebogyó vagy szőlőmagliszt kiváló alternatívák.
4. Minden magliszt természetes módon gluténmentes.
A maglisztek nem tartalmaznak glutént, s olajtalanított élelmiszer-alapanyag lévén alacsony zsírtartalommal rendelkeznek, így gluténérzékenyek és diétázók is bátran fogyaszthatják őket.
Különféle maglisztek egyedi jellemzői
1. Csipkebogyó magliszt
A csipkebogyó magjának őrlésével előállított csipkebogyó magliszt jelentős C-vitamin tartalma mellett számos egyéb vitamin, ásványi anyag, antioxidáns és esszenciális zsírsav forrása. Értékes tápanyag-összetétele révén hozzájárul immunrendszerünk védelméhez, fogyasztása ajánlott influenzajárványok, náthás és lázas megbetegedések megelőzésére vagy kiegészítő kezelésére. Hatékony gyulladáscsökkentő, hozzájárulhat az ízületi panaszok enyhítéséhez. Rostanyagai támogatják az emésztést.
Termékajánló: Grapoila Csipkebogyó magliszt (250 g) >>
2. Szőlőmagliszt
A szőlőmagliszt kiemelkedően jó antioxidáns-tartalommal bír, fogyasztásával ezért hatékonyan támogathatjuk szervezetünk védekezőképességét az oxidatív stressz-szel szemben, mely a korai öregedés és számos megbetegedés egyik fő okozója. A szőlőmagliszt jelentős mennyiségben tartalmaz E-vitamint, omega-6 és omega-9 zsírsavakat, flavonoidokat, fenolokat és fitoszterolokat. Kiváló rostforrás, hozzájárul az emésztőrendszer egészségének fenntartásához.
Termékajánló: Grapoila Szőlőmagliszt (250 g) >>
3. Feketekömény magliszt
A feketekömény magját a hagyományos kínai gyógyászatban „mindent gyógyító gyógynövényként” tartják számon. A baktérium- és vírusölő, valamint gyulladásgátló alkotóelemeket tartalmazó feketeköménymag immunmoduláló hatással bír, fogyasztása számos betegség (például gyulladással járó megbetegedések, asztma, szív- és érrendszeri problémák) kiegészítő kezelésében lehet segítségünkre.
Termékajánló: Grapoila Feketekömény magliszt (250 g) >>
4. Máriatövis magliszt
Az egyik legismertebb májvédő hatással rendelkező gyógynövény, a máriatövis magjának lisztje jellegzetes, gyógynövényes íz- és illataromával bír. Bár a máriatövis májra gyakorolt előnyös hatása sokak által ismert, azt kevesebben tudják, hogy a gyógynövény hatóanyaga, a szilimarin nem a mag olajában, hanem annak száraz részeiben található. Amennyiben tehát a májvédelem a célunk, a különféle máriatövis termékek közül a máriatövis maglisztet érdemes választanunk.
Termékajánló: Grapoila Máriatövis magliszt (250 g) >>