Milyen fontos feladatokat lát el szervezetünkben a réz? Melyek a vashiány legjellemzőbb tünetei? Mely élelmiszerek tartalmaznak mangánt a legnagyobb mennyiségben? Az ásványi anyagokról szóló harmadik írásunkban összegezzük a legfőbb tudnivalókat a vasról, a rézről és a mangánról.
1. vas
Milyen feladatokat lát el szervezetünkben?
A vas elengedhetetlen ásványi anyag szervezetünk megfelelő működéséhez. Hozzájárul a hemoglobin (oxigénszállításért felelős fehérje) és a mioglobin (oxigénkötő fehérje) termeléséhez, elősegíti immunrendszerünk megfelelő működését.
Mik a vashiány következményei?
A vashiány következményei rövidtávon kevésbé észlelhetők: rövidtávú hiány esetén ugyanis a test az izmokban, a májban, a lépben és a csontvelőben tárolt vasat kezdi el felhasználni. Hosszútávon azonban vashiányos vérszegénység alakul ki, melynek tünetei többek között a fáradtság, gyengeség, alacsony energiaszint, koncentrációs panaszok és memóriaproblémák. Vashiányos vérszegénység esetén továbbá szervezetünk kevésbé tud megküzdeni a baktériumokkal és fertőzésekkel szemben, nehezebbé válik a sport és bármilyen fizikai megterhelés, továbbá hőháztartási problémák is felmerülhetnek. A vashiányos vérszegénységgel küzdő gyermekek esetében tanulási problémák is felmerülhetnek.
A vashiány kialakula nagyobb arányban fordul elő intenzív menstruációs vérzés esetén, várandósság alatt, illetve azoknál, akik gyomor- és bélrendszeri betegséggel vagy szívproblémákkal küzdenek. Nagyobb eséllyel alakul ki vashiány azoknál, akik gyakran adnak vért és azoknál, akik nem fogyasztanak húst vagy tenger gyümölcseit.
Melyek a vas legjobb élelmi forrásai?
A vas legjobb természetes forrásai a sovány húsok, a baromfi és a tenger gyümölcsei; a zöldségfélék közül a fehérbab, a lencse, a spenót, a vesebab és a borsó; továbbá a diófélék és egyes szárított gyümölcsök, mint például a mazsola.
A növényi eredetű élelmi forrásban található vas könnyebben hasznosul szervezetünkben akkor, ha hússal/tenger gyümölcseivel, vagy C-vitamin tartalmú élelmiszerekkel - citrusgyümölcsök, eper, pirospaprika, paradicsom, brokkoli - együtt fogyasztjuk.
Mennyi vasra van szükségem?
A vas napi beviteli értékének felső határa 0-13 éves kor között 40 mg, 14 éves kortól kezdve 45 mg.
2. réz
Milyen feladatokat lát el szervezetünkben?
A réz számos élettani folyamatban látszik fontos szerepet. Hozzájárul az energiatermeléshez, jelen van a kötőszövetekben és a vérlemezkékben. Elősegíti az idegrendszer és az immunrendszer fenntartását, szükséges a megfelelő agyi fejlődéshez.
Mik a nem elegendő mennyiségű rézbevitel következményei?
A rézhiány kialakulása viszonylag ritka. Jellemző tünetei az extrém fáradtság, kivilágosodott bőrfoltok, a vér koleszterinszintjének megemelkedése, a gyenge és törékeny csontok, egyensúly- és koordinációs problémák. Azok, akiknek szervezetében nincs elegendő réz, nagyobb kockázatnak vannak kitéve a különféle fertőzéseknek.
Nagyobb arányban alakulhat ki rézhiány a cöliákiával vagy a Menkes-betegséggel (ritkai genetikai betegség) küzdők esetében, illetve azoknál, akik magas dózisú cink étrend-kiegészítőket szednek - az utóbbi ugyanis befolyásolja a réz felszívódását és rézhiányhoz vezethet.
Melyek a réz legjobb élelmi forrásai?
A réz legjobb természetes forrásai a marhamáj és a kagylófélék (például osztriga), a diófélék (például kesudió) és a magvak (például napraforgó- vagy szezámmag), a csokoládé, a teljes őrlésű gabonák, a zöldségfélék közül a burgonya, az avokádó és a csicseriborsó, továbbá a tofu és a gomba.
Mennyi rézre van szükségem?
3. mangán
Milyen feladatokat lát el szervezetünkben?
A mangán többek között az energiatermelés fontos eleme, hozzájárul továbbá a sejtvédelemhez, a csonterősség fenntartásához, szervezetünk továbbá felhasználja a megfelelő véralvadás fenntartásához, a reprodukciós folyamatokhoz és az immunrendszer védelmének fenntartásához.
Melyek a mangán legjobb élelmi forrásai?
A legjobb mangántartalommal a teljes őrlésű gabonák, a kagyló, az osztriga, a diófélék (például mogyoró és pekándió) és a hüvelyesek (például szójabab és lencse), a zöldleveles zöldségek (mint például a spenót és a kelkáposzta), továbbá egyes gyümölcsök (például ananász vagy áfonya) és egyes fűszerek (például a feketebors) rendelkeznek.
Milyen következményei vannak a mangánhiánynak?
A mangánhiány kialakulása viszonylag ritka. A hiányállapot tünetei a bőrpír, férfiak esetében a hajszín megfakulása, gyermekek esetében pedig a gyenge csontozat és a lassú növekedés. A mangánhiány továbbá nőknél hangulatváltozásokkal és a premenstruációs fájdalom növekedésével is járhat.