A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok jelenléte szervezetünkben szorosan összefügg energiaszintünkkel. Amikor hiányoznak a szervezetünk működéséhez szükséges tápanyagok, könnyebben érezhetjük magunkat fáradtnak, kimerültnek, s munkabírásunk is csökkenhet. Írásunkban kiemelünk néhány fontos tápanyagot, melyek optimális mennyiségben való bevitelével hatékonyan csökkenthető a fáradtság.
D-vitamin
A D-vitamin kulcsfontosságú szereppel bír immunrendszerünk erősségének megőrzésében. Hozzájárul energiaszintünk fenntartásához hiánya esetén fáradékonyságot és kimerültséget tapasztalhatunk, valamint könnyebben betegszünk meg. A D-vitamin emellett részt vesz a kalcium és foszfor anyagcseréjében, mely anyagok elengedhetetlenek az energiatermeléshez és az izomműködéshez.
Ismeretes „napfényvitamin” néven is, mivel szervezetünk napfény hatására D3-vitamint termel. A kevésbé napfényes, októbertól áprilisig tartó időszakban különösen fontos odafigyelni az elegendő D-vitamin bevitelre, melyben segítséget nyújthatnak számunkra a D-vitamin étrend-kiegészítők.
C-vitamin
A C-vitamin az egyik legismertebb antioxidáns, fontos szereppel bír immunrendszerünk erősségének megőrzésében, hiánya esetén fáradtságot, kimerültséget, csökkenő immunvédelmet tapasztalhatunk.
Részt vesz a kollagéntermelésben, ezáltal hozzájárul az erek és szövetek integritásának védelméhez. Nélkülözhetetlen a vas felszívódásához, mely anyag hozzájárul az energiatermeléshez (lásd lentebb). A C-vitamin erős antioxidánsként védi immunrendszerünket, s elősegíti energiaszintünk fenntartását.
Vas
A vas hozzájárul a megfelelő energiaszint és általános egészség fenntartásához. Legfontosabb funkciója a hemoglobin képzésében való részvétel. A hemoglobin feladata az oxigén eljuttatása a test sejtjeihez és szöveteihez. A vas hiánya csökkentheti az oxigénellátást, ami fáradékonyságot és kimerültséget eredményezhet.
Vas étrend-kiegészítőket kizárólag orvosi javaslatra, az orvos által megadott mennyiségben szabad alkalmazni, mivel a túlzott vasbevitel egészségügyi problémákhoz vezethet.
Magnézium
A magnézium fontos szerepet játszik a bevitt táplálék energiává történő alakításában. Hozzájárul az izmok megfelelő működéséhez és az oxigén hatékony felhasználásához. Támogatja idegrendszerünk normál működését, hozzájárul mentális egészségünk megőrzéséhez. A magnézium továbbá hozzájárul a pihentető alváshoz, az alvásminőség javulásához.