A hideg téli hónapokban az immunrendszerünk kiemelt védelmet igényel. Az alacsony hőmérséklet és a gyakori hidegfrontok fokozzák a betegségek kialakulásának kockázatát, így nagyon fontos különös figyelmet fordítanunk immunrendszerünk védelmére.
Immunvédelem turbó fokozaton
A hideg, téli hónapokban érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk immunrendszerünk védelmére. Ezen időszakban számos olyan tényezővel kell ugyanis számolnunk, melyek fokozzák a betegségek kialakulásának kockázatát.
- Száraz levegő: A hideg időjárás miatt csökkenő páratartalom a nyálkahártya kiszáradásához vezet, a száraz légutakon keresztül pedig a vírusok és a baktériumok könnyebben behatolhatnak szervezetünkbe.
- Zárt terek: Zárt térben - különösen, ha az nincs megfelelően szellőztetve - könnyebben terjedhetnek a kórokozók, ami megnöveli a fertőzések kockázatát. A nagy létszámú terekben, például tömegközlekedési eszközökön, bevásárlóközpontokban vagy szórakozóhelyeken nem nehéz „összeszedni” valamilyen fertőzést.
- D-vitamin szint csökkenése: Szervezetünknek nagy szüksége van természetes napfényre, hiszen az elősegíti a D3-vitamin kialakulását, mely fontos szerepet tölt be az immunrendszer védelmében. A kevésbé napfényes téli hónapokban könnyen D-vitamin hiány alakulhat ki szervezetünkben, különösen, ha az idő legnagyobb részét házon belül töltjük.
- Csökkenő testmozgás: Az előző pontunkhoz kapcsolódóan, s azt továbbgondolva, rendszeres testmozgás nélkül szervezetünk nem kapja meg a mozgással járó immunrendszeri előnyöket. Így, ha a téli hónapokban mozgásszegény életmódot folytatunk, az megnövelheti a megbetegedés kockázatát.
Gyógynövényekkel a megfázás ellen
Felmenőink nagy becsben tartották a gyógynövényeket egészségvédő hatásuk miatt. A gyógyteák fogyasztása, inhalálása, a gyógynövényekből készített cseppek, tinktúrák, hideg vizes kivonatok felhasználása, röviden a természetes, házi gyógymódok alkalmazása napjainkban is igen népszerűnek számít.
1. Gyógyteák
A jótékony hatású, immunvédő hatóanyagokban gazdag gyógyteákkal hatékonyan fokozhatjuk immunrendszerünk védelmét. A különféle gyógynövény teák segíthetnek továbbá a torokfájás enyhítésében, a köhögés, a fejfájás és egyéb kellemetlen tünetek csillapításában.
Ha a torokfájás enyhítése a cél, segítségünkre lehetnek a kamilla, a hársfa és a csillagánizs, melyek nyugtatják a torkot és a felső légutakat. A lándzsás útifű levél, az orvosi ziliz gyökér, a kakukkfű, a pemetefű, a propolisz és az izlandi zuzmó szintén enyhíthetik a kellemetlen torokfájdalmat.
Köhögéscsillapító hatással bír a a lándzsás útifű, a kakukkfű, a hársfavirág, a borsmenta és a cickafarkfű. A napokig fennmaradó, makacs, száraz köhögés esetén ajánljuk a Tüdőfűleveles Györgytea keveréket, mely orvosi pemetefű hajtást, mezei kakukkfű hajtást, tüdőfűlevelet, lándzsás útifűlevelet és hét további gyógynövényt tartalmaz.
Ha az immunrendszer általános védelme a cél, ajánljuk többek között az antioxidánsokban gazdag csipkebogyót és az echinaceát (bíbor kasvirág), a gyömbért, a bodza- vagy a hársfavirágot.
Termékajánló: Mecsek Köhögés elleni tea gyerekeknek
2. Cseppek, oldatok, tinktúrák
Az értékes összetevőkben gazdag gyógynövények keverékéből készült oldatok, cseppek, tinktúrák fogyasztásával szintén hozzájárulhatunk immunrendszerünk védelméhez. A tinktúra kifejezés alatt a gyógynövények alkoholos kivonatát értjük, ezt a kivonatot mi magunk is elkészíthetjük otthon, vagy beszerezhetjük bioboltokból.
Ajánljuk többek között a propolisz oldatokat vagy tinktúrákat, melyek fogyasztása segíthet a légutak védelmében, a szájüreg fertőtlenítésében, a megfázás és az influenza egyéb kellemetlen tüneteinek csillapításában. A propolisz hatóanyagokban gazdag, antibakteriális, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező anyag, melyet egyébként külsőleg is alkalmazhatunk, gyulladáscsökkentő hatása miatt ugyanis elősegíti az új szövetképződést és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot.
Termékajánló: Apiland 95% tisztaságú Propolisz oldat
3. Gyógynövény kapszulák és tabletták, vitamin étrend-kiegészítők
A gyógynövények, továbbá antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek értékes hatóanyagaihoz kapszula vagy tabletta formában is hozzájuthatunk. Immunvédő hatóanyagokat tartalmaz többek közöt ta csipkebogyó, a gránátalma, a fekete fokhagyma vagy a spirulina alga, kiváló immunerősítő tulajdonságokkal bír továbbá a ganoderma gomba, az ashwagandha, a pecsétviaszgomba és a süngomba.
4. Fontos tudnivalók az étrend-kiegészítők alkalmazása előtt
Az étrend-kiegészítők alkalmazása előtt konzultálj kezelőorvosoddal, különösen, ha van valamilyen betegséged és gyógyszert szedsz. A megfelelő termék kiválasztásában minden esetben olvasd el a figyelmeztetéseket, melyek informálnak arról, milyen egészségügyi állapotok esetén nem ajánlott az adott termék fogyasztása. Az adott termékhez mellékelt adagolási javaslatot ne lépd túl. Az étrend-kiegészítők fogyasztása nem helyettesíti a változatos, egészséges táplálkozást és az egészséges életmódot.
Amennyiben szeretnél még többet megtudni a gyógynövényekről és azok értékes, egészségvédő hatásairól, szeretettel ajánljuk további, témaba vágó cikkjeinket, melyeket erre a linkre kattintva érhetsz el.
Gyógynövény étrend-kiegészítőink széles kínálatának megtekintéséért kattints erre a linkre!