A természetes étrend-kiegészítők világában egyre nagyobb teret követelnek maguknak a folyékony gyógynövénykészítmények. Ennek számos oka van. Az egyik, hogy a kapszula vagy tabletta formájú termékek sokakban a gyógyszerek „keserű” világát idézik, ami ellenérzésekkel párosul. A folyékony (liquid) gyógynövénykészítmények rendszeres, kúraszerű fogyasztóinál azonban az okok ennél sokkal messzebbre vezetnek.
Kivonatok kontra kapszulák
A gyógynövénykészítmények ma már számos helyen, változatos formában, sokféle halmazállapotban megtalálhatók és felhasználhatók. Kaphatók szárított gyógynövények, organikus tealevelek, porok, kapszulák, olajok, kivonatok, tinktúrák… A gyógynövény alapú étrend-kiegészítők leggyakoribb formái azonban máig a kapszulák és a kivonatok. Essen szó tehát ezekrő - s hogy melyik a jobb? Az alábbiakban kiderítjük.
Hogyan készülnek a kapszulák, illetve a kivonatok?
A kapszulák a gyógynövények porrá őrölésével készülnek, és egy (jó esetben vegán) héjban nyerik el végső formájukat. A kapszulahéjak mára nagy százalékban könnyen emészthető anyagból készülnek. A kapszula esetében nem érzünk ízt, azaz csupán tabletta élményünk lehet. Érdekesség, hogy Magyarországon még mindig jelentős a gyógyszer vagy pirula forma támogatóinak tábora. Ez persze nem jelenti azt, hogy a gyógynövények esetében a liquidek kedvezőbb hatásait ne értékelhetnénk.
A kivonatokat rendszerint úgy nyerik ki, hogy a friss vagy szárított gyógynövényeket valamilyen folyadékba (általában víz, olaj, ecet, glicerin vagy alkohol) helyezik és egy ideig ázni hagyják. Ez lehetővé teszi, hogy a növény gyógyászati szempontból hasznos részeit, vegyületeit kivonják. A kivonatokban többnyire érezhető a növény illata, aromája, íze, amivel könnyedén sok rajongót szerezhetnek maguknak.
Lássuk a folyékony gyógynövénykészítmények előnyeit:
- egyszerűbb bevinni, a bevitel kellemes ízélménnyel párosulhat
- könnyen, szinte azonnal felszívódik
- perceken belül működésbe kezd
- nem veszi igénybe az emésztőrendszert
- a szervezet azonnal odaszállítja, ahol szükség van rá
- hatóanyagtartalma, hatékonysága nagyobb, mint a kapszuláké
- fizikailag és pszichésen is könnyebb a bevitele
- a kivonatok hosszabb ideig eltarthatók
Kivonat vagy kapszula? Melyik az erősebb?
A gyógynövénykészítmények hatékonysága tekintetében meg kell állapítanunk, hogy a kivonatok általában koncentráltabbak, erősebbek, mint a kapszulák. Ez elsősorban az előállítási technológiák különbözőségének köszönhető. A gyógynövények tehát kisebb dózisban – akár egy cseppben -, jóval nagyobb koncentrációban vannak jelen a kivonatokban, mint egyetlen kapszulában. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a kapszuláknak ne volna meg a maguk helye a gyógynövényes étrend-kiegészítők polcain, ám ha erősebb és gyorsabban ható készítményre van szükségünk, a kivonatok jelenthetik a jobb megoldást.
Kényelmesebb-e a kivonat, mint a kapszulák?
Ha pusztán kényelmi szempontból vizsgáljuk a gyógynövények bevitelét, a kapszulák első helyre kerülhetnének. A kapszulát egyszerű lenyelni (már amelyiket, már akinek), könnyen kezelhető és szállítható. A kivonatok üvegpalackban vannak, ami kiborulhat, összetörhet, így utaztatása elővigyázatosságot igényel . A kényelmi szempontoknak azonban van másik vetületük is: például a bevitel. A kivonatok itt ismét jobban teljesítenek. A csepp alakú gyógynövény készítmények többnyire ízletesek, elkeverhetők kedvenc italunkkal, tehát könnyen bevihetők. Különösen előnyös ez azok számára - sokan vannak ilyenek -, akik ódzkodnak a gyógyszerektől. Aztán ott van még az adagolás kérdése, ami a kapszula esetén ugyebár nagyon is behatárolt, míg csepp alakban tökéletesen flexibilis. Ha ezeket a kényelmi szempontnak tekintjük, akkor a kivonat itt is első helyre kerülhet.
A gyógynövénykivonatok felszívódásban verhetetlenek
Máris elérkeztünk az egyik legfontosabb előnyhöz, a gyors - szinte azonnali – felszívódáshoz.
A kapszulákkal ellentétben a folyékony kivonatok kihagyják az emésztés fázisát, és a szájnyálkahártyán keresztül azonnal a véráramba jutnak. A szervezet szinte teljes egészében (99%-ban) képes hasznosítani a növényi összetevőket, és kedvező tulajdonságaikat percek alatt elkezdi használni. Így a folyékony kivonatok szervezetünk hatalmas intelligenciájának köszönhetően ott kezdenek el hatni, ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Ez egyben azt is jelenti, hogy a folyékony kivonatok nem veszik igénybe sem a bélrendszer, sem a gyomor munkáját. Ezzel szemben a kapszulák esetében 20-30 percig is eltarthat az emésztés folyamata, illetve a hatásuk kezdete.
Ha tehát fontos a gyorsabban felszívódás (pl. máj vagy epehólyag esetében), illetve a gyógyulási folyamatok sebessége, akkor a kivonatok jobb választásnak bizonyulnak.
Érdemes-e tehát gyógynövénykivonatokat választani?
Mielőtt végleg pálcát törnénk a gyógynövénykapszulák fölött, mindenképpen felhívjuk a figyelmet egy döntő tényezőre: a természetes étrendkiegészítők kiválasztásánál törekedjünk a legkönnyebben bevehető, életmódunkhoz leginkább illeszkedő formulákhoz.
Ami mégis a gyógynövénykivonatok használata felé billentheti a mérleg nyelvét, az nyilvánvalóan a magasabb hatóanyagtartalom, a gyors felszívódás és a jobb hatékonyság. A magasabb hatóanyagtartalom egyébként a minőségi, tanúsítványokkal igazolt gyógynövénykészítmények esetében is tetten érhető, legyen szó kapszuláról vagy folyékony formuláról.
Amennyiben a témával, illetve a folyékony gyógynövény készítményekkel kapcsolatosan bármilyen kérdése van, forduljon szakembereinkhez.