A galagonya az egyik legismertebb és legtöbbet kutatott szívvédő hatású gyógynövény. Hagyományosan a szívizom és az erek állapotának javítására, a vérkeringés serkentésére, valamint a vérnyomás csökkentésére használják. Jótékony hatásait a népi hagyomány évszázados megfigyelései mellett napjainkban már tudományos kutatások is alátámasztják.
Fénykedvelő, bogyós gyógynövény
A galagonya (lat. Crataegus) évszázadok óta népi hagyományunk egyik leginkább becsben tartott gyógynövénye. A rózsafélék családjába tartozó, tövises cserje hazánkban is őshonos. Kedveli a napsütést, ezért általában erdők szélén, világos cserjésekben és bozótosokban, valamint legelőkön találhatunk rá. Magassága a 2-3 métert is elérheti. Illatos, fehér virágaival és élénk, bordó bogyóival kertek dekoratív díszítőeleme is lehet.
Mikor gyűjtsük be a galagonyát?
Virágos hajtásait az első bimbók nyílásakor, májusban és júniusban gyűjtjük, piros színű termését pedig még az első fagy előtt, októberben leszedjük. Szúrós tövisei miatt csak kesztyűben gyűjthetjük.
Szívbarát hatóanyagok természetes forrása
A galagonya minden része – virága, levele, termése – értékes hatóanyagokat rejt. Legfőbb aktív vegyületei a flavonoidok (vitexin, rutin, hiperozid), aminszármazékok, triterpének, proantocianidinek, antocianidinek, pektinek, valamint különböző szerves savak, C-vitamin és karotinok. Ezek a vegyületek antioxidáns tulajdonságuk révén elősegítik a szív- és érrendszer egészségének megőrzését.
Tekintsd meg galagonya termékeinket!
A galagonya szerepe a szív- és érrendszer támogatásában
A galagonya népszerűsége elsősorban a szívre gyakorolt jótékony hatásának köszönhető. Hozzájárulhat a szívizom vérellátásának javításához, a szívizomsejtek aktivitásának fokozásához és a szívizom összehúzódási erejének növeléséhez. Javíthatja a koszorúér és a szívizom átáramlását, elősegítheti a szív oxigén- és energiafelhasználását. Természetes értágító hatással bír, csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a vérkeringést, ezáltal különösen hatékony segítséget nyújthat a koszorúér-betegségek kiegészítő kezeléseként. Értékes szívvédő hatása miatt a galagonya fogyasztása nem kizárólag szívproblémákkal küzdők számára nyújthat segítséget: megelőzés céljából is érdemes alkalmaznunk.
Antioxidáns hatóanyagainak köszönhetően a galagonya immunrendszerünk védekezőképességét is támogathatja. Segítséget nyújthat továbbá a stressz oldásában, elősegítheti az alvást és azoknak is ajánlott, akik a jelentős húsfogyasztás miatt emésztési panaszokkal küzdenek.
A galagonya különféle felhasználási formái
1. Próbáljuk ki a galagonya teát!
A galagonya tea a virágzó hajtásvégből és a növény érett terméséből egyaránt elkészíthető. Webáruházunk kínálatában filteres és szálas formában is hozzájuthatsz.
Termékajánló: Györgytea Galagonya virágzó ágvég 50g
2. Készítsünk galagonyás tinktúrát!
Ha rendszeresen szeretnénk fogyasztani, a galagonyából tinktúrát is készíthetünk. A tinktúra elkészítéséhez friss vagy szárított galagonya bogyókra, 40-50%-os tiszta alkoholra, egy jól zárható tárolóüvegre, valamint szűrőre vagy gézre lesz szükségünk. Házi készítésű tinktúránk legalább 1:2 arányban készüljön, vagyis 1 rész galagonyabogyóra 2 rész alkohol jusson súly szerint (pl. 100 g bogyóra 200 ml alkohol).
A tinktúra elkészítési módja a következő:
- Válasszuk ki a tinktúrához felhasznált galagonya bogyókat. Ha friss bogyókat használunk, mossuk és szárítsuk meg őket alaposan. A felhasználandó mennyiség attól függ, milyen erős tinktúrát szeretnénk készíteni: ehhez viszonyítva a tárolóüveget negyed részig vagy félig töltsük meg galagonyabogyókkal.
- Az alkoholt öntsük a galagonyabogyókra. Az alkoholnak el kell lepnie a bogyókat, eközben az egész keveréknek szabadon kell mozognia az üvegben.
- Az üveget szorosan zárjuk le és helyezzük el egy sötét, hűvös helyen.
- Az üveget az első héten napi 1-2 alkalommal rázzuk meg, majd ezt a műveletet 2-4 héten át, hetente legalább egy alkalommal ismételjük meg. Ez segít a galagonya jótékony hatóanyagainak kinyerésében.
- Az elkészült tinktúrát szűrjük le egy szűrővel vagy gézzel egy másik üvegbe. A bogyókra ezt követően már nem lesz szükségünk.
Az elkészült tinktúrát általában cseppenként vagy evőkanállal szokás bevenni. A pontos adagolás az egyéni igényektől és egyéni egészségügyi állapottól függ. Mielőtt bármilyen tinktúrát alkalmaznánk, kérjük ki orvosunk tanácsát, különösen betegség vagy gyógyszerszedés esetén.
Termékajánló: Györgytea Galagonya Alkoholos kivonat 50ml
3. Praktikus megoldás: Galagonya étrend-kiegészítők
Azok számára, akik nem fogyasztanak teát, s a tinktúra elkészítésével sem szeretnének bíbelődni, a galagonya kapszulákat vagy galagonya tablettákat ajánljuk. Webáruházunk kínálatában választhatsz a kizárólag galagonya-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők, vagy a galagonya mellett fokhagyma, fagyöngy, ginkgo biloba és egyéb értékes hatóanyagokat tartalmazó termékek közül.
Termékajánló: BioCo Fokhagyma Galagonya Ginkgo biloba tabletta 60db
Milyen esetekben nem ajánlott a galagonya fogyasztása?
Bár mellékhatása alig ismert, gyógyszerszedés esetén konzultálj kezelőorvosoddal a galagonya étrend-kiegészítők alkalmazása előtt, mivel a gyógynövény hatóanyagai befolyásolhatják egyes gyógyszerek hatásmechanizmusát.
A galagonya fogyasztása várandósság és szoptatás időszakában, továbbá gyermekek számára nem ajánlott.
Böngészd át teljes galagonya-termékkínálatunkat!
Webáruházunkban galagonya étrend-kiegészítők (galagonya tabletták, galagonya kapszulák, galagonya kivonatok stb.) széles választékából válogathatsz. Kattints az alábbi linkre és szemezgess kedvedre kiváló minőségű termékeinkből!