A méhek mindennapjaiban nagy jelentőséggel bír a propolisz, többek között ennek segítségével óvják meg ugyanis a kaptárat a külső fertőzésektől, továbbá propolisszal tömik be a kaptárfalon kialakuló réseket. Az értékes anyag számos jótékony hatással van az emberi szervezetre is, nagyjából 300 értékes összetevője számos egészségügyi probléma kezelésében nyújthat segítséget.
1. Mi is az a propolisz?
A propolisz sárgás-narancs színű, ragacsos anyag, melyet a méhek gyűjtenek a nektárgyűjtő szezon idején kívül. Fontos szerepe van a a méhek életében, ugyanis többek között a propolisz segítségével őrzik meg az otthonukat jelentő kaptárt a fertőzésektől, illetve propolisszal tömik be a kaptár falán kialakuló réseket. Az értékes anyag ezen kívül az emberi szervezet számára is számos pozitív, egészségvédő hatással rendelkezik. Lássuk, mi mindent érdemes tudni a propoliszról!
2. Mire használják a méhek a propoliszt?
A ragacsos anyag kiváló a kaptárfalon kialakuló rések betömésére, ezáltal a méhkaptár hermetikus lezártságának megőrzésére; a falak belülről történő, propolisszal való bevonása továbbá megelőzi az a kórokozók elszaporodását a 35°C hőmérsékletű méhkaptárban. A méhek propolisszal balzsamozzák be az elpusztult rovartesteket is, megakadályozva a bomlás során termelődő anyagok okozta fertőzést.
3. Mit tartalmaz a propolisz?
A propolisz összesen körülbelül 300 különböző alkotóelemből áll össze, ezek többek között:
- Viaszok, gyanta,
- Flavonoidok,
- Enzimek,
- Ferulsav,
- Aminosavak,
- Virágpor.
A propolisz ezen kívül makro ásványi anyagokat -kálium, nátrium, magnézium, foszfor, kén - és nyomelemeket - vas, szilícium, kobalt - tartalmaz.
4. Hogyan alkalmazzuk a propoliszt?
Cseppek
A cseppeket belsőleg egyéb, kanalas orvosságokhoz hasonlóan fogyasszuk. Alkalmazhatjuk gyomor- és bélproblémák tüneteinek, valamint asztma- és tüdőpanaszok enyhítésére, változókori tünetek csillapítására, immunerősítésre, sportolók esetén az erőnlét növelésére. A propoliszt az egészségügyi panasztól függően 5-15-20-30 napon át tartó kúraként alkalmazzuk.
Külsőleg a következő módon járjunk el:
- Szájüregi problémák: Fájó fogíny és lyukas fogak kezeléséhez cseppentsük a propolisz cseppet egy vattapamacsra, majd 5-10 percre vigyük fel az érintett területre.
- Pattanások, fekélyek, ekcéma, anyajegy: A cseppet rémbe belekeverve vigyük fel a bőrre.
- Égésekre: Közvetlenül vagy gyógykrémmel elkeverve vigyük fel az érintett bőrfelületre.
A propolisz külső alkalmazásával párhuzamosan belsőleg is alkalmazhatjuk a hatás fokozására.
Tinktúra
A tömény állapotban lévő, magas koncentrációjú propolisz tinktúrát valamilyen étellel vagy itallal együtt vegyük be. Alkoholos tinktúra esetében különösen is fontos, hogy valamilyen étel-ital kíséretében fogyasszuk, a tömény alkohol nyálkahártyára, torokra, gégecsőre és belekre való hatása miatt. A tinktúrát csepegtethetjük például kockakorra, belekeverhetjük joghurtba, zabkásába, vagy rákenhetjük valamilyen pékárura.
Étrend-kiegészítő kapszulák, tabletták, ampullák,
A propoliszt magas koncentrációjú propolisz kapszula, propolisz tabletta vagy propolisz ampulla formájában is magunkhoz vehetjük.
A Multi-vitamin.hu tippje: Interherb NAPI1 Propolisz Extraktum; NaturTanya Propolisz szopogatós tabletta cinkkel dúsítva; Arkoroyal Bio Méhpempő ampulla energia komplex
Gyerekeknek
A gyermekek számára készített propolisz oldatok, gumicukrok, szopogatós tabletták még könnyebbé teszik az értékes hatóanyagok bevitelét a szervezetbe. A vajas-mézes kenyérre kent alkoholmentes propolisz tinktúra segítségével az édes desszertet immunerősítő nassolnivalóvá varázsolhatjuk.
Amennyiben szeretne többet tudni a propoliszról, ajánljuk figyelmébe weboldalunkat, melyet a propolis.hu/ címen érhet el.
Amennyiben vásárolni szeretne Propolisz készítmények közül: https://multi-vitamin.hu/etrend-kiegeszitok/propolisz-c10211