A levelek színes kavalkádja, a hűvösebb időjárás és a bekuckózós hangulat („cozy vibes”) sokak számára kedvenc évszakukká teszik az őszt. Előnyei és egyedi, különleges jellemzői mellett azonban az ősz sokak egészségét állítja kihívás elé, hiszen a szezonális allergiák nem csupán a tavaszi-nyári hónapok kiváltságai. A kültéri penészgombák és a hosszú ideig fennmaradó parlagfű pollenjei a hidegebb időjárás miatt fokozott kihívást jelentenek szervezetünk számára - csakúgy, mint az egész évben jelenlévő, beltéri allergének, például a poratka vagy az állatszőr. Írásunkban áttekintjük, hogyan védekezhetünk az őszi hónapok során jelentkező allergiás tünetek ellen a gyógynövények és vitaminok segítségével.
Jellemző allergének az ősz derekán
Az október végi-november eleji időszakban tapasztalható magas páratartalom, a lehullott falevelek és a zöld hulladék ideális táptalajt biztosítanak az - egyébként egész évben jelenlévő - penészgomba terjedéséhez. A penészgomba spórái a levegőn keresztül terjednek, s könnyen megtelepszenek a nedves falevél-halmokon. Házon belül a nedves, magas páratartalmú helyiségekben jelenik meg, például a fürdőszobában, konyhában vagy pincében. A penészgomba spórái a levegőbe kerülve allergiás reakciókat (tüsszögést, orrfolyást és orrdugulást, könnyezést, szemviszketést stb.) okozhatnak.
A parlagfű általában október közepéig szórja pollenjét, enyhébb időjárás esetén a parlagfűszezon akár tovább is elhúzódhat. Az arra érzékenyeknél a parlagfű és más allergének, például a pázsitfűfélék, a libatop vagy az üröm pollenje komoly légúti panaszokat válthat ki.
Az őszi-téli időszakban, amikor többet tartózkodunk zárt térben, a poratka-allergia tünetei is felerősödhetnek. A poratka egy szabad szemmel nem látható élőlény, melynek ürüléke erősen allergizáló. Megtalálható az ágyneműben, a szőnyegekben és a bútorhuzatokban, az ideális körülményt a magas páratartalom és a magas hőmérséklet, valamint a rosszul szellőző helyiségek jelentik számára.
A szezonális allergiában szenvedők jelentős százaléka az állatszőrre is allergiás. Az őszi hónapok során az állatszőr-allergia tünetei is megerősödhetnek a fokozott szőrhullás miatt, és mert a háziállatok a hidegebb időjárás miatt jellemzően több időt töltenek bent a lakásban, növelve az állati eredetű allergének számát a lakásban.
Gyógynövényekkel az allergiás tünetek ellen
A lándzsás útifű enyhíti a légúti gyulladásokat és csökkenti a nyálkahártyák duzzanatát, ami különösen hasznos lehet a szezonális allergiák okozta orrdugulás ellen. A kakukkfű antimikrobiális tulajdonságai mellett segíthet a légutak tisztításában, enyhítve a köhögést és a torok irritációját. A menta segít a légutak felszabadításában és csökkenti az allergia okozta légúti irritációt.
Termékajánló: Dr. Theiss Lándzsás útifű szirup 250ml
A csalán természetes antihisztamin tulajdonsággal bír, ezáltal segíthet az allergiás reakciók intenzitásának csökkentésében. A ginkgo biloba gátolja az allergén anyagok működését, gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása révén szintén hozzájárulhat az allergiás tünetek enyhítéséhez. Végül, de nem utolsó sorban a kamilla is segítségünkre lehet az allergiás tünetek kezelésében, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása révén ugyanis hozzájárul az orrdugulás és a szemirritáció enyhítéséhez.
Termékajánló: Györgytea Csalánlevél Tea 50g
A C-vitamin és a flavonoidok szerepe az allergia kezelésében
A C-vitamin erős antioxidáns hatása révén csökkenti a gyulladásokat és erősíti az immunrendszert, ezáltal hozzájárul az allergiás tünetek enyhítéséhez. A quercetin, amely egy természetes flavonoid, hatékonyan gátolja a hisztamin felszabadulását a szervezetben, így csökkentve az allergiás reakciók intenzitását. Együttesen alkalmazva hozzájárulhatnak az allergiás reakciók kontrollálásához és az immunrendszer egészségének fenntartásához.
Termékajánló: Flavin7 Quercetin gyümölcs kivonat 200ml
Jó egészséget kívánunk!