Az Omega-3 zsírsavak szervezetünk minden egyes sejtünk felépítésében részt vesznek, számos élettani funkcióban fontos szereppel bírnak.
Mik is azok az Omega-3 zsírsavak?
Az Omega-3 zsírsavak a többszörösen telítetlen zsírsavak egy csoportja. Hivatalos megnevezésük szerint „n-zsírsavak”, mely név kémiai felépítésükre utal. Az Omega-3 zsírsavak közé tartozik az EPA (eikozapenténsav), a DHA (dokozahexaénsav) és az ALA (alfa-linolénsav). Az 20 szénatomos lánccal rendelkező EPA és a 22 szénatomos láncú DHA leginkább a különféle halakban és kagylófélékben található meg, míg az ALA legjobb forrásai a növényi olajok és a magvak - különösen a szezámmagolaj és a chia mag.
Minden sejtünk felépítésében szerepük van
Az Omega-3 zsírsavak rendkívül fontos alkotóelemei szervezetünknek: részt vesznek minden egyes sejtünk felépítésében, energiát termelnek és támogatják a szív, a tüdő, a vérerek és az immunrendszer egészséges működését.
Magzati fejlődés:
A 2-es számú forrásként megjelölt tanulmány szerint az Omega-3 zsírsavak bevitele különösen fontos a várandósság első trimeszterében: többek között hozzájárul a látásélesség kialakulásához és a megfelelő szellemi fejlődéshez. Az ajánlás szerint heti szinten legalább 220, maximum 340 g mennyiségben érdemes a tenger gyümölcseiből fogyasztani. Fontos: kerülendők a magas metil-higany tartalmú halak, vagyis a cápa, a királymakréla, a csempehal és a kardhal. [2]
Reumás artitisz:
A tenger gyümölcseiben és a halolajban található omega-3 zsírsavak enyhén csökkenthetik a reumás artitisz kellemetlen tüneteit. Betegség esetén konzultáljon kezelőorvosával!
Trigliceridszint csökkentése:
A triglicerid a zsírsavak egy bizonyos fajtája, mely magas szinten szervezetünkben való aránya esetén szívproblémákhoz vezethet. A triglicerid szint csökkentésében segítséget nyújthat az étrendi változtatás, a súlykontroll, a mozgás és hatékony segítségnek bizonyulhat az Omega-3 zsírsavak nagy arányú bevitele is.
Stroke:
A hal- és kagylófélék fogyasztása enyhén csökkenthetik az ischaemiás stroke kialakulásának kockázatát.
Omega-3 mellékhatások
A kutatások szerint az Omega-3 étrend-kiegészítők mellékhatása minimális (amennyiben egyáltalán felmerül), figyeljünk azonban a következőre:
Kiknek érdemes Omega-3 étrend-kiegészítőt szedni?
Ideális esetben legalább heti 2 alkalommal érdemes olajos halat vagy a tenger gyümölcseit fogyasztanunk. Azok számára, akik ilyen élelmiszert fogyasztanak, hasznos lehet valamilyen Omega-3 étrend-kiegészítő szedése. Az EPA és a DHA bevitelének növeléséhez kiváló források például a hal- és a krillolaj, valamint az alga olaj. Vegetáriánusok és vegánok számára ajánlott a DHA-forrás algaolaj.
- Jó DHA- és EPA források a lazac, a hering, a szardínia, továbbá a makréla és a pisztráng. Kisebb mennyiségben ugyan, de szintén tartalmazzák az említett zsírsavakat a garnélarák, a tonhal és a tőkehal, valamint a fésűkagyló.
- Amennyiben ALA-t szeretnénk bevinni szervezetünkbe, a legjobb választás a szezámmagolaj és a chia mag, valamint a repceolaj és a kendermagolaj. Kisebb mennyiségben, de tartalmaz alfa-lipolénsavat a lazac és a kagyló.
Mennyit Omega-3 zsírsavra van szükségem egy nap?
A napi omega-3 zsírsav beviteli szükséglet a következő módon alakul: az első 12 hónapban 0,5 gramm, mely érték 1-3 éves korban 0,7 grammra, 4-8 éves kor között pedig 0,9 grammra nő. 9-től 13 éves korig a fiúknak 1,2 gramm, a lányoknak 1 gramm a napi beviteli szükséglete.
14 éves kortól 1,6 gramm-mal, a nők esetében 1,1 gramm-mal számolunk. Az Omega-3 zsírsav beviteli szükséglete pedig várandósság alatt 1,4 és a szoptatás alatt 1,3 grammra nő.
Termékajánló
Az alábbi listában legnépszerűbb Omega-3 termékeinket találod meg. Ha szeretnéd megnézni a teljes listát, kattints erre a linkre, s válogass kedvedre az Omega-3 zsírsavakat tartalmazó kapszulák, tabletták és olajok közülból!
Készletről, akár másnapi házhozszállítással is rendelhetsz tőlünk! A házhozszállítás 15.000 forint rendelési érték felett ingyenes.
Források:
[1]: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/
[2]: https://www.nccih.nih.gov/health/omega3-supplements-in-depth