A természet kincsestárában fellelhető gyógynövények számtalan módon lehetnek hasznunkra. A cickafark természetes görcsoldó hatással bír, a zsálya enyhítheti a fájdalmas menstruációs tüneteket és változókori panaszokat, a hársfa nyugtathatja az idegeket, míg a kamilla enyhítheti az emésztőrendszeri panaszokat. Lássuk, milyen egyéb módokon járulhatnak hozzá az említett gyógynövények egészségünk megőrzéséhez - érdemes betárazni belőlük, hogy szükség esetén máris elkészíthessünk egy bögre forró gyógyteát!
Cickafark tea
„A cickafarkfű teája gyulladásgátló, antibakteriális, görcsoldó, étvágygerjesztő. Külsőleg fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, alkalmas fürdővízbe vagy ülőfürdőnek.”
/Prof. Szabó László Gy./
A cickafark jótékony hatásait évszázadok óta számon tartja a néphagyomány. Segítséget nyújthat a menstruációs görcsök és a gyomorgörcs enyhítésében; különböző eredetű gyulladások (hüvely- és méhgyulladás, nyálkahártya- és fogínygyulladás) csökkentésében és a vérzés csillapításában; hasznos lehet emésztési problémák kezelésében és fájdalomcsillapításban. Érdemes alkalmazni húgyúti betegségek esetén, továbbá légzőszervi panaszok előfordulásakor inhalálóként.
Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, ekcéma és aranyér kezelésére, továbbá gyulladások borogatására alkalmazhatjuk. Borogatás gyanánt egy marék száraz cickafarkhoz adjunk fél liter forró vizet, a leszűrt teával fogíny- és szemgyulladásokat borogathatunk.
A cickafark tea jótékony hatásai többek között benne található flavonoid antioxidánsoknak, tanninoknak, kávésavnak, alkaloidoknak, aromás olajoknak és C-vitaminnak köszönhető.
Fogyaszthatjuk filteres vagy szálas teaként, tabletta/kapszula vagy csepp formájában is.
Tipp: Mecsek Cickafark tea 50 g >>
Zsálya tea
„Az orvosi zsálya levele összehúzó hatású és fertőtlenítő vegyületeket tartalmaz. Vizes kivonata helyileg fogínygyulladás, szájnyálkahártya gyulladás, fogágy betegség esetén, torok- és garatgyulladásban alkalmazható öblögető szerként.” /Prof. Szabó László Gy./
Érdemes tartanunk otthon az orvosi zsályából (Salvia officinalis) is, az intenzív illatú gyógynövény ugyanis nem csupán értékes egészségvédő hatásokkal bír, hanem fűszernövényként is kiválóan alkalmazható.
A zsálya segítségünkre lehet a hasmenés csillapításában, gyomor- és bélproblémák kezelésében; továbbá bevethető hőhullámok és éjszakai izzadás ellen is. Csillapíthatja a lázat, enyhítheti a fájdalmas menstruációs tüneteket és a változókori panaszokat.
Külsőleg nehezen gyógyuló sebek kezelésére is alkalmazhatjuk, továbbá fogíny-, szájnyálkahártya-gyulladás és más fogágybetegségek esetén öblögetőként.
Tipp: Mecsek Orvosi zsálya levél tea 50 g (szálas) és filteres Mecsek Orvosi zsálya levél tea 25 x 0,7 g
A zsályát a konyhában sült csirke és sertéshús fűszerezéséhez, tésztaételek - különösen a gnocchi! - ízesítéséhez, gazdagíthatjuk vele továbbá paradicsomos ételek és levesek ízvilágát is.
Hársfa tea
"A hársfavirág teája lázas, felső légúti betegségekben izzasztó hatású. Vese-, hólyag-, húgyúti gyulladás esetén enyhe görcsoldó. Vizelethajtó és epehajtó. Száj- és torok öblögetésére is alkalmas." /Prof. Szabó László Gy./
A hársfa teát izzasztó hatása miatt gyakran alkalmazzák megfázás vagy influenza esetén. Segíthet a láz és a köhögés csillapításában, a fejfájás enyhítésében és az orrváladék mennyiségének csökkentésében. Nyugtathatja az idegeket, így álmatlanság vagy enyhe depresszió esetén is alkalmazható. Vértisztító tulajdonsága révén segíthet a máj egészséges működésének megőrzésében, fokozhatja az epekiválasztást és könnyítheti az emésztést is.
A tea fő hatóanyagát a virágzatában található nyálkás anyagok jelentik, valamint többek között a flavonoid antioxidánsok, az összehúzó hatású tanninok és az illóolajok.
Kamillavirág tea
„A kamillavirág gyulladáscsökkentő, antibakteriális, görcsoldó, szélhajtó, főleg gyomor- és bélhurut, felső légúti hurutok és megbetegedések esetén. Külsőleg alkalmas borogatásra, fürdőnek vagy öblögetésre.” /Prof. Szabó László Gy./
Az egyik legismertebb és legnépszerűbb gyógynövény, a kamilla a fent bemutatott gyógynövényekhez hasonlóan sokoldalúan felhasználható. Külsőleg borogatásként (szemre vagy bőrproblémák, például ekcéma kezelésére) alkalmazhatjuk, a gyógynövény főzetével pedig akár hajat is moshatunk. A kamilla tea gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó és fertőtlenítő hatása révén segíthet a gyomorproblémák és az emésztés enyhítésében. Alkalmazhatjuk továbbá toroköblögetőként és a fogíny erősítésére is.
Az értékes gyógynövényt szálas vagy filteres tea formájában is fogyaszthatjuk, megtalálhatjuk továbbá torokvédő, szopogató tabletták összetevőjeként is.
Tipp: Khoisan Gourmet Kamilla és Levendula tea 20 x 2,5 g
Jó egészséget kívánunk!