A májvédő gyógynövények egyik legismertebb tagját, a máriatövist vesszük most górcső alá. Az élénk lila színű növény - melyet a néphagyomány őszbogáncs, szamárkóró vagy boldogasszony tövise néven is számon tart - a mediterrán térségben őshonos, mára azonban már világszerte elterjedt gyógynövények közé számolhatjuk. Legismertebb hatóanyaga a szilimarin nevű vegyületcsoport, mely igen erős antioxidáns és májvédő hatással bír.
Silybum marianum
A köznyelv a növény Silybum marianum nevű fajtáját illeti a máriatövis megnevezéssel. A máriatövis ezen típusa intenzív bíbor színnel bír, zöld lágyszára van, leveleit pedig tüskék borítják. Fészkes virágzattal rendelkezik, magassága 30 cm-től 2 méterig is terjedhet, gyakran növénytelepekben fedezhető fel a természetben.
Legfőbb hatóanyaga az összefoglaló nevén szilimarinként ismert vegyületcsoport. A csoport magába foglalja a szilibinint, mely flavonoid tartalmának köszönhetően erős antioxidáns, ezen kívül természetes gyulladáscsökkentő hatással is bír. A szilimarint a szilibininen kívül egyéb flavonolignánok - például a silychristin, a neosilihermin, a silyhermin vagy a silydianin - alkotják, a komplex hatóanyag-összetétel biztosítja a máriatövis hatékony egészségvédő hatását.
Májbarát gyógynövény
Ha egy bioboltban a májvédő gyógynövények iránt érdeklődsz, nagy eséllyel a máriatövist, vagy többek között a máriatövist fogják ajánlani a számodra. A máriatövis alkohollal szemben való májvédő hatását már a néphagyomány is számon tartotta, ezt pedig a későbbiek során a tudomány is igazolta. A szilimarin hatékonyan veszi fel az arcot az alkohol májra gyakorolt, káros hatásaival szemben, így számos betegség kiegészítő kezelésében nyújthat segítséget. A májbetegségek egyik legfőbb okozója a megnövekedett oxidatív stressz a szervezetben, az erős antioxidáns hatású máriatövis így számos esetben segítségül szolgálhat például a májfibrózis vagy a NASH esetében, azok számára pedig, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, alapvetően érdemes lehet beiktatni étrendjünkbe valamilyen máriatövis étrend-kiegészítőt.
Fontos hangsúlyozni, hogy a máriatövis csupán az adott májprobléma kiegészítő kezelésében tud segítséget nyújtani, nem helyettesíti az orvos által felírt gyógyszert vagy terápiát. Mielőtt elkezdenénk rendszeresen fogyasztani, konzultáljunk kezelőorvosunkkal!
Hogyan fogyasszuk?
Kapszula, tabletta, csepp
Praktikus megoldást jelentenek az étrend-kiegészítők: a máriatövis kapszulát, tablettát vagy cseppet a legjobb hasznosulás érdekében étkezés közben vegyük be. Amennyiben betegség kezelése a célunk, az étrend-kiegészítők között találjuk meg a legjobb termékeket.
Termékajánló: Vitaking Máriatövis kivonat 500mg 80db kapszula
Máriatövis olaj
A máriatövis olajat alkalmazhatjuk önmagában, akár kúraszerűen fogyasztva. Telített zsírsavakban, A- és E-vitaminokban gazdag olaj, a konyhában felhasználhatjuk nyers és párolt zöldségekből készült ételek, levesek, zöldség-alapú szószok vagy pörköltek ízesítéséz.
Termékajánló: Solio Hidegen Sajtolt Máriatövismag olaj 200ml
Máriatövis tea
A máriatövis teát mi magunk is elkészíthetjük a növény levelének felhasználásával. Fontos megjegyezni, hogy teaként fogyasztva - a forró víz hatóanyagokra gyakorolt hatása révén - elsősorban a máriatövis tea emésztéssegítő hatása érvényesül.
Termékajánló: Mecsek Máriatövis mag tea 60g
Máriatövis magliszt
A máriatövis magliszt beilleszthető a fogyókúrás étrendbe is, jótékony összetevői révén segíthet az emésztés fokozásában. Búzaliszttel keverve alkalmazhatjuk pékáruk, főételek, desszertek elkészítéséhez, hozzáadhatjuk továbbá leveshez és smoothie-hoz is - a különleges lisztalternatíva kellemes ízzel bír.
Fogyaszthatjuk önmagában is, joghurttal vagy mézzel elkeverve.
Termékajánló: Prémium Máriatövismag liszt, Máj- és epevédő magőrlemény 250 g